آمریکا ارائه اطلاعات مربوط به سپر موشکی به روسیه را رد کرد

خبرگزاری فارس: یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا اخبار مربوط به اینکه گویا دولت آمریکا اطلاعات سری در خصوص سامانه دفاع ضد موشکی اروپایی را به روسیه داده است را تکذیب کرد.

خبرگزاری فارس: آمریکا ارائه اطلاعات مربوط به سپر موشکی به روسیه را رد کرد

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، یک مقام بلندپایه در وزارت امور خارجه آمریکا که نامش فاش نشده، اعلام کرد که دولت آمریکا اخبار مربوط به اینکه پیش از این اطلاعات سری مربوط به مجموعه سامانه‌های دفاع ضد موشکی که در اروپا در حال استقرار است به روسیه تحویل داده شده است را تکذیب می‌کند.

این دیپلمات آمریکایی گفت: موضوع سامانه دفاع ضد موشکی اروپایی یکی از مهمترین موضوعات در ملاقات‌های قبلی با مقامات روسی بود. البته من به جزییات مباحثات در این زمینه اشاره نمی‌کنم، ولی دو طرف به توافق رسیده‌اند که به مشارکت خود در خصوص سپر موشکی ادامه دهند و همچنان به مذاکرات بپردازند.

به گفته وی، دولت آمریکا همچنان به مشارکت با روسیه در زمینه سامانه دفاع ضد موشکی چه بصورت دوجانبه و چه در چارچوب ناتو ادامه خواهد داد.

این مقام وزارت خارجه افزود: طرح آمریکا در خصوص ایجاد سپر موشکی در خاک اروپا برای روسیه شفاف و  بدون ابهام است و آنها به خوبی می‌دانند که این طرح برای دفاع از متحدان ما در اروپا در مقابل حملات احتمالی موشکی از جانب ایران است.

این در حالی است که مقامات مسکو بارها اعلام کرده‌اند که سامانه دفاع ضد موشکی که آمریکا در حال ایجاد در خاک اروپاست، امنیت روسیه را در معرض خطر قرار می‌دهد و به همین دلیل خواستار ضمانت برای عدم جهت‌گیری آن علیه این کشور هستند. البته دولت آمریکا تاکنون حاضر نشده تا چنین ضمانتی را بصورت کتبی که از لحاظ حقوقی ضمانت اجرایی داشته باشد به طرف روسی بدهد.

انتهای پیام/آ.ص