احمدی نژاد در یک برنامه تلوزیونی به صورت تلویحی اعلام کرد
افزایش یارانه نقدی خانوار به ۸۰ هزار تومان در گام دوم

خبرگزاری فارس: خبرگزاری فارس: در حالی که کمیسیون اقتصادی مجلس با تصویب ۳ سناریو و با هدف اجرای دیگر بخش ‌های قانون هدفمندی، میزان یارانه نقدی مرحله دوم را ثابت و بدون افزایش در نظر گرفته است، احمدی نژاد در یک برنامه تلوزیونی از افزایش یارانه خانوار به ۸۰ هزار تومان خبر داد.

خبرگزاری فارس: افزایش یارانه نقدی خانوار به ۸۰ هزار تومان در گام دوم

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از تابناک، احمدی نژاد در برنامه زنده تلویزیونی "سفر به خیر" شبکه سوم سیما مقام فرهنگ بار ترافیک را از دستان فرمانده نیروی انتظامی دریافت کرد.

وی در بخشی از سخنان خود در این برنامه و با اشاره به سفرهای نوروزی مردم گفت: «اگر اجازه می‌دادند، مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا می‌کردیم، 70 ـ 80 هزار تومان تو جیب مردم می‌گذاشتیم تا سفر بروند، اما نشد، سخت شد اجرای مرحله دوم».

بنا بر این گزارش، گویا، تیم اقتصادی دولت برای اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها که بنا بود پیش از این اجرا شود و اکنون به تعویق افتاده است، به ازای هر نفر ماهانه مبلغ 70 تا 80 هزار تومان پرداخت کند. این در حالی است که رئیس جمهور، اشاره آشکاری به این مسأله نکرد و صرفا در قالب جمله مذکور به صورت تلویحی این مسأله را گفت.

مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در حالی به تعویق افتاده است که در روز‌های گذشته، پیامک‌هایی برای شمار بسیاری از مردم برای انصراف از دریافت یارانه فرستاده شده بود که اعتراضاتی را در سطح جامعه برانگیخت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس احمدی نژاد در حالی از افزایش یارانه نقدی خانوار به حدود دو برابر خبر می‌دهد، که گفته می‌‌شود دولت هم اکنون نیز برای پرداخت یارانه هر نفر ۴۵ هزار و پاصد تومان با کسری بودجه مواجه است.

بنا بر این گزارش طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت باید درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی را صرف پرداخت یارانه نقدی خانوارها کند، اما گرانی حامل‌های انرژی اعم از بنزین، گازوئیل، برق، گاز و ... سبب صرفه جویی مردم،بیش از پیش‌بینی های دولت شده و درآمد حاصل از آزاد سازی در ۱۵ ماه گذشته به هیچ وجه پاسخگوی یارانه نقدی ۷۲ میلیون ایرانی نبوده است.

این در حالی است که اجرای سایر بخش های قانون هدفمندی یارانه ‌ها مانند حمایت از تولید، گسترش تامین اجتماعی، تامین مسکن اقشار آسیب پذیر و ... نیز به دلیل عدم تحقق درآمد یارانه‌ها تا کنون مسکوت مانده است.

در شرایطی که کاملا قابل پیش‌بینی است با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و گرانی بیشتر حامل‌های انرژی صرفه جویی مردم شدیدتر و و درآمدهای دولتبا عدم تحقق بیشتری مواجه خواهد شد، معلوم نیست رئیس جمهور با اتکاء به کدام منابع از پرداخت یارانه ۸۰ هزار تومانی به هر ایرانی خبر می‌دهد. 

افزایشی که حتی اگر اجرا شود بار تعهدات بی‌پشتوانه آن  بر شانه‌های اقتصاد و زندگی مردم سنگینی خواهد کرد، کما اینکه دولت در سال جاری نیز بنا بر گزارش‌های مجلس با بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه است.

انتهای پیام/م