موسسه سوئدی اعلام کرد:
معامله تسلیحاتی در جهان رشد فزاینده‌ای داشته است

خبرگزاری فارس: بنابر اعلام یک موسسه پژوهشی در سوئد، معاملات تسلیحاتی در جهان طی فاصله زمانی سالهال 2007 تا 2011 نسبت به زمان مشابه قبلی چندین برابر شده است.

خبرگزاری فارس: معامله تسلیحاتی در جهان رشد فزاینده‌ای داشته است

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری اتریش، موسسه پژوهش صلح در استکهلم (SIPRI) در آخرین گزارش خود از افزایش قابل ملاحظه داد وستد تسلیحات در جهان خبر داد.

در این گزارش آمده است که تمامی معاملات تسلیحاتی جهان در 5 سال گذشته در مقایسه با زمان مشابه قبلی به میزان 24 درصد بیشتر شده است. ضمن اینکه بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات در جهان همچنان آمریکا و روسیه هستند و 5 وارد کننده بزرگ اسلحه جهان در آسیا قرار دارند.

بر اساس این گزارش، در فاصله زمانی سالهای 2007 تا 2011 میزان واردات اسلحه در آسیا و اقیانوسیه به میزان 44 درصد ثبت شده است. که در این زمینه اروپا 19 درصد، آسیای میانه 17 درصد، آمریکا 11 درصد و آفریقا 9 درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین هند در مدت زمان یاد شده بزرگترین واردکننده اسلحه در جهان بوده است که دلیل آن خصومت با پاکستان و مقابله با اقدامات تروریستی داخلی عنوان شده است. کره شمالی، پاکستان، چین و سنگاپور به ترتیب پس از هند 4 وارد کننده مهم تسلیحات در جهان بودند.

اما یونان که در فاصله زمانی 2002 تا 2006، چهارمین واردکننده تسلیحات در جهان بود، به دلیل وخامت اوضاع اقتصادی در فاصله سالهای 2007 تا 2011 به رتبه دهم رسید.

این در حالی است که پیش از این نیز اعلام شده بود که ارزش قراردادهای صادرات تسلیحاتی کشورهای اروپایی در سال ۲۰۱۰ به کشورهای عربی۳۱.۷ میلیارد یورو  رسیده است که دولت "عبدالعزیزبوتفلیقه" رئیس جمهور الجزایر که اقدام به سرکوب مخالفان خود کرد با خرید ۹۳۳ میلیون یورو تسلیحات، از مهمترین مشتریان اروپاست. در این زمینه انگلیس و ایتالیا با صادرات ۵۸۴ میلیون یورو صادرات، مقام‌های اول و دوم و پس از آنها فرانسه و بلغارستان در رده سوم و چهارم قرار دارند.

همچنین مصر، لیبی و تونس اقدام به واردات ۵۳۱ میلیون یورو تسلیحات از اروپا کرده‌اند.

در این میان معاملات تسلیحاتی عربستان بسیار قابل توجه است؛ به طوری که معاملات ۲.۵ میلیارد یورویی این کشور شامل خرید اسلحه‌هایی با کالیبر کوچک از اتریش به ارزش ۳۰۰ هزار یورو در قالب ۱۰ قرارداد  و تسلیحات شیمیایی، بیولوژیکی و رادیواکتیو از فنلاند معادل ۳ میلیون یورو و کشتی‌های جنگی و جنگنده به ارزش ۲۸۶ میلیون یورو از فرانسه می‌شود.

همچنین خرید تسلیحاتی از ایتالیا معادل ۳۰۰ میلیون یورو، انگلیس ۳۲۸ میلیون یورو از دیگر موارد داد وستد تسلیحاتی عربستان با اروپا در مدت زمان یاد شده است.

یمن دیگر کشوری است که اسلحه، بمب و راکت از کشورهای اروپایی خریداری کرده است. بلغارستان نیز  با فروش ۸۹ میلیون یورو و جمهوری چک  با به دست آوردن سهم ۱۸ میلیون یورویی مهمترین فروشندگان اسلحه به یمن هستند.

دراشتاندارد نوشت که آلمان با ۴.۷ میلیارد یورو پس از فرانسه با ۱۱.۱ میلیارد یورو در مقام دوم صادرات تسلیحات به کشورهای عربی قرار دارد و پس از آن ایتالیا و انگلیس به ترتیب با ۳.۲ و ۲.۸ میلیارد یورو در مقامهای سوم و چهارم قرار دارند.

انتهای‌پیام/ط.ص