اسراف در ورزش هم خوب نیست

فعالیت‌های ورزشی بسیار سنگین عامل ایجاد بیماری‌های قلبی

» سرویس: ورزشی - علم ورزش

دانشمندان معتقدند كه انجام مداوم تمرین‌های سبكی نظیر پیاده‌روی ملایم برای سلامتی‌ بهتر از كارهای سنگین نظیر دویدن طولانی مدت است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، انجام فعالیت‌های ورزشی روزانه از وقوع بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری كرده و باعث بهبود سلامتی قلب می‌شود. با این حال، پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد كه ورزش‌های سنگینی نظیر دوی ماراتن، سه‌گانه استقامت و دوچرخه‌سواری طولانی مدت ممكن است باعث ایجاد تغییرات ساختاری در قلب و سرخرگ‌های طویل شده كه این موضوع می‌تواند منجر به حمله قلبی شود.

مروری بر پژوهش‌های پیشین برای نخستین بار ساز و كار، فیزیولوژی و نشانه‌های بالینی اثرات ورزش‌های استقامتی بر بیماری‌های قلبی را فاش ساخت. دكتر جیمز اوكیفه از بیمارستان سنت لوك در كانساس سیتی آمریكا در این رابطه گفت: فعالیت ورزشی، اگرچه یك دارو نیست، اما بسیاری از تاثیرات یك داروی قدرتمند را دارد.

وی گفت: برخورداری از یك برنامه ورزشی منظم و روزانه به نحو بسیار زیادی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله انسداد رگ‌های قلب، افزایش فشار خون، نارسایی قلبی و چاقی موثر است. با این حال، همچون داروها، ورزش نیز دارای یك حد بیشینه است كه اگر بیشتر از آن انجام شود، ضررهایش نظیر ضربه عضلانی – اسكلتی و فشارهای قلبی – عروقی از مزایایش پیشی خواهد گرفت.

پژوهشگران معتقدند تمرین‌های ورزشی شدید و استقامتی باعث ایجاد تغییراتی در ساختار قلبی – عروقی شده و سطح بیوماركرهای عروقی می‌شود كه پس از یك هفته به میزبان طبیعی بازمی‌گردد.

برخی افراد چنان چه ماه‌‌ها و سال‌ها در معرض آسیب‌دیدگی‌های مداوم باشند، دچار بیماری‌های قلبی شده و ضربان قلبشان نامنظم می‌شود